۱۳۸۹ اسفند ۵, پنجشنبه

بایرن باید آغازگر دهه جدید تسلط آلمان بشود

بایرن باید آغازگر دهه جدید تسلط آلمان بشود

ده سالی‌ از آخرین باری که یک تیم آلمانی‌ فاتح یک تورنمنت بزرگ شد می‌ گذرد

تاریخ برندگان را به خاطر می‌ سپارد، حقیقت تلخی‌ است اما بهترین ها هم بدون پیروزی هیچ نیستند …‌اگر دهه قبل را مرور کنیم فوتبال آلمان چیز های زیادی برای افتخار کردن دارد…‌البته تقریباً ‌ !‌ لورکوزن و بایرن در فینال لیگ قهرمانان ۲۰۰۲ و ۲۰۱۰ باختند، تیم ملی‌ آلمان در جام جهانی ۲۰۰۲ و یورو ۲۰۰۸ نایب قهرمان شد، و در هر دو جام جهانی ۲۰۰۶ و ۲۰۱۰ سوم شد. خروج زود هنگام آلمان از یورو ۲۰۰۴ را که در نظر نگیریم آلمان با ثبات ترین تیم ملی‌ در دهه گذشته می‌ شود اما از طرفی‌ قهرمانی  بایرن در لیگ قهرمانان ۲۰۰۱ آخرین قهرمانی یک تیم آلمانی‌ در یک تورنمنت بزرگ بوده است…

اگر بخواهیم منصفانه نگاه کنیم باید بگویم دهه گذشته دوره بازسازی فوتبال آلمان بوده، زمان و دقت و توجه زیادی به کار رفته تا با دوام ترین و امیدوار کننده ترین لیگ اروپا را بسازند و هر گونه قهرمانی در این سال ها می‌ توانست یک شگفتی باشد. از طرفی‌ طرفداران فوتبال آلمان  به این سوال رسیده اند که بالاخره چند سال طول می‌ کشد تا  تیم های آلمانی در حد پتانسیل خود ظاهر  شوند و دوباره قدرت اول فوتبال اروپا شوند. آیا امسال خواهد بود؟ یا شاید سال بعد ؟یا  هم باید آنقدر صبر کنیم تا فیلیپ لام و شواین اشتایگر از فوتبال خداحافظی کنند؟  کلوزه ۵۹ گل برای آلمان زده اما هنوز قهرمان نشده،  بالاک با نایب قهرمانی در همه تورنمنت های بزرگ در آستانه خداحافظی است. آلمان دهه ۹۰ با کلینزمن و ماتیوس قلب هواداران فعلی و پرشور آلمان را فتح کرد، هنوز که هنوز است  تصویر گرفتن کاپ قهرمانی از ملکه انگلیس در خاک این کشور توسط کلینزمن و گرفتن جام جهانی از ماردونا  و یارانش با ماتیوس جزو تیزر های تلویزیونی موقع تورنمنت های بزرگ است. اما طرفداران کم سن و سال تر آلمان در دهه۲۰۰۰ و  بعد از آن  واقعا حیف است بعد ها از بالاک و کلوزه و شواینی و لام و دیگران بدون فتح جام یاد کنند.

  matthaeus-1990.jpg klinsmann_queen438.jpgballack_glance.jpg

اما زمان فتح جام ها به سرعت در حال نزدیک شدن است، ستاره های اسپانیا مثل ژاوی ، پویول و کاپ دویا در حال مسن شدن هستند و آلمان هایی‌ که بعد از سومی‌ جام جهانی خوشحالی‌ نکردند می‌ توانند مدعی اصلی‌ فتح یورو ۲۰۱۲ باشند. بایرنی که اسکلت اصلی‌ تیم ملی‌ را هم در اختیار دارد سال گذشته به فینال لیگ قهرمانان رسید و امسال هم نشان داده پتانسیل قهرمانی را دارد ،  وقتی‌ نگاه می‌کنیم که غول های انگلیسی‌ آن صلابت گذشته را ندارند و بارسا و رئال هم شکست خوردنی هستند و از آن طرف تیم های ایتالیا در خانه هم می‌ بازند و دهه افول آنها در حال شروع شدن است میتوآنیم به بایرن که روی کاغذ بهتر از قبل به نظر میرسد شانس قهرمانی بدهیم. دعا کنیم روبن و ریبری سلامت بمانند و از چپ و راست به حریف بتازند، مولر همچنان به پیشرفت ادامه دهد و سوپر ماریو روز های خوبش ادامه داشته بشد، شواینی  همچنان باعث حسرت تیم های بزرگ اروپا باشد و کروس که کارشناسان   او را کلید موفقیت این فصل بایرن می‌ دانند زودترآماده شود، لویز گوستاوو ارزش هایش را ثابت کند و لام در کنار بادشتوبرو بقیه خط دفاع بایرن کمتر کرافت را به زحمت بیندازند تا او هم باعث افتخار ون گال و هدیه جدید او به فوتبال آلمان لقب گیرد.
این بایرن سالم و سرحال که دیدیم تونایی شکست هر تیمی را دارد و این وظیفه پر افتخار ترین تیم بوندس لیگا است تأ این فرم خوب را حفظ کند و با قهرمانی در اروپا آغازگر دهه جدید تسلط آلمان بر فوتبال اروپا باشد.  

ترجمه و تٔالیف: کوروش فرودیان  وبسایت رسمی‌ کانون هواداران بایرن مونیخ در ایران 

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

توجه:فقط اعضای این وبلاگ می‌توانند نظر خود را ارسال کنند.