۱۳۹۰ خرداد ۲۰, جمعه

نمایشی تلویزیونی که ۲۵ سال ادامه داشت 

اپرا وینفری مجری نامدار و محبوب آمریکایی پس از ۲۵ سال، چهارشنبه (۲۵ مه) به برنامه‌پرطرفدار تلویزیونی‌اش به نام "نمایش اپرا وینفری" پایان داد؛ موفق‌ترین برنامه‌ی تلویزیونی در آمریکا با میلیون‌ها مخاطب در سراسر جهان.

 
۴۰ میلیون آمریکایی هر هفته تلویزیون‌هایشان را روشن می‌کردند تا میزبان برنامه‌ "نمایش اپرا وینفری" (The Oprah Winfrey Show) شوند؛ برنامه‌ای که در ۱۵۰ کشور دنیا نیز پخش می‌شد و مجر‌ی‌اش اپرا وینفری سال‌هاست درهر لیستی که از پرنفوذترین شخصیت‌های جهان تهیه شده، حضوری پررنگ دارد.

اپرا وینفری در طی ۲۵ سالی که اجرای این برنامه تلویزیونی را بر عهده داشت، رفته رفته تبدیل به چهره‌ی فرهنگی آمریکا شد و با این برنامه توانست بر زندگی میلیون‌ها مخاطب تأثیر بگذارد. او در نگاه اول شاید ظاهر "استاندارد" گردانندگی را نداشت، نه لاغر اندام و بلوند بود و نه جذابیت فوق‌العاده‌ای را که معمولا شرط اصلی کار برای مجر‌ی‌های تلویزیونی است، داشت.
اپرا در برنامه‌اش بسیاری تابوها و خطوط قرمز را شکست. او هیچ ابایی از نشان دادن چهر‌ه‌ی بدون گریم و آرایش خود در پشت صحنه نداشت و بارها در برنامه‌اش به راحتی از اضافه‌ وزن، تلاش‌ برای کاهش وزن و حتی  تجربیات تلخ دوران کودکی و سوءاستفاده‌هایی که از او شده بود‌، سخن گفت. همین ویژگی‌ها  بود که او را نزد بسیاری از مخاطبانش به ویژه زنان، فارغ از هر نژاد و رنگ پوستی، باورپذیر می‌کرد.
اپرا در برنامه‌ خود میزبان مهمانان سرشناس و آد‌م‌های معمولی بود و بسیاری بر این عقیده‌اند که او حتی بر نحوه گفت‌وگو‌ی مردم با یکدیگر نیز تأثیر گذاشت.
فعالیت‌های خیریه
اپرا در سال ۱۹۵۴ در یک خانواده‌ی تهی‌دست در می‌سی‌سی‌پی به دنیا آمد. مادرش خدمتکار جوانی بود که مدتی پس از تولد او برای یافتن کار به شمال مهاجرت کرد و اپرا شش سال نخست زندگی‌اش را نزد مادربزرگش سپری کرد. شدت فقر این خانواده تا آن اندازه بود که او لباس‌هایی  دوخته شده از گونی سیب‌زمینی به تن می‌کرد. همین نیز دستمایه کودکان دیگر برای خندیدن و مسخره کردن اپرا بود.
اپرا طی این سال‌ها فعالیت‌های خیریه‌ی متعددی داشتاپرا طی این سال‌ها فعالیت‌های خیریه‌ی متعددی داشتاپرا در سال ۱۹۸۶ در یکی از برنامه‌های خود که درباره سوءاستفاده جنسی از کودکان بود، در برابر میلیو‌ن‌ها بیننده اعتراف کرد که خودش در کودکی مورد سوءاستفاده جنسی افراد خانواده‌اش واقع شده است.
در آخرین برنامه که روز چهارشنبه (۲۵ مه) پخش شد، وقتی از اپرا وینفری پرسیدند که آیا از چیزی در این برنامه ۲۵ ساله پشیمان است، جواب داد: «پشیمانم از اینکه نتوانستم بیشتر روی موضوع سوءاستفاده جنسی از کودکان تمرکز کنم... تجاوز و سوءاستفاده جنسی از کودکان حالا با وجود اینترنت خیلی بیشتر از زمانی است که من اولین بار در نوامبر ۱۹۸۶ در موردش صحبت کردم.»
نام این مجری سرشناس تلویزیونی با فعالیت‌های خیریه‌‌ی متعددی از جمله تأسیس مرکز اطلاعاتی ملی در مورد پیشگیری از کودک‌آزاری پیوند خورده است.
نفوذ اپرا
اپرا وینفری در شرایطی تبدیل به محبوب‌ترین و موفق‌ترین مجری تلویزیونی آمریکا شد که به گفته‌ی خودش، تنها چشم‌انداز یک سپاهپوست متولد می‌سی‌سی‌پی در سال ۱۹۵۴، یا خدمتکاری بوده یا تدریس در مدارس ویژه سیاهان.
نفوذ اپرا در جامعه آمریکا تا حدی بود که معرفی هر چیز و هر شخصی توسط او در برنامه‌اش موجب معروفیت می‌شد. در زمان مبارزات انتخاباتی ریاست‌جمهوری در آمریکا، حمایت اپرا از باراک اوباما تا حد زیادی باعث افزایش محبوبیت اوباما نزد رأی‌دهندگان آمریکایی شد. بر اساس پژوهشی از سوی دانشگاه مریلند در آن زمان، این حمایت نزدیک به یک میلیون رأی موافق را برای اوباما به همراه داشت.
بسیاری از چهره‌های سرشناس به راحتی در مورد زندگی‌ شخصی‌ خود در برنامه اپرا صحبت می‌کردند و آنجا را جایی مناسب برای "اعتراف" می‌دانستند. در سال ۱۹۹۳ وینفری گفتگویی را با مایکل جکسون ‌در مزرعه نورلند، اقامتگاه مایکل انجام داد که صد میلیون نفر به تماشای آن نشستند. در سال ۲۰۰۳ مجله فوربس، اپرا وینفری را به عنوان نخستین زن میلیاردر آفرو−آمریکایی خواند.
پس از ۲۵ سال و پخش بیش از پنج هزار قمست از "نمایش اپرا وینفری" این برنامه سرانجام به پایان رسید اما اپرا همچنان در صحنه فعالیت‌های تلویزیونی باقی خواهد ماند. او قصد دارد فعالیت‌هایش را روی شبکه‌اش به نام "OWN" متمرکز کند.
اپرا وینفری ۵۷ ساله، هرگز ازدواج نکرده و فرزندی ندارد. او از ۲۵ سال پیش تاکنون در کنارشریک زندگی خود به سر می‌برد که بازرگانی آمریکایی به نام استدمن گراهام است.  اپرا یک بار گفت که تصمیم‌اش برای مادر نشدن بخاطر آن بود که هیچگاه در زندگی خود، مهر مادری را نجشیده است.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

توجه:فقط اعضای این وبلاگ می‌توانند نظر خود را ارسال کنند.