۱۳۹۰ خرداد ۶, جمعه

منچستریونایتد – بارسلونا: فرصتی برای رکوردشکنی


منچستریونایتد در دو قهرمانی گذشته خود از شکست گریخته و به پیروزی رسیده است. آیا آنها این بار می‌توانند جیب باکلاس‌ترین تیم اروپا را بزنند؟


بارسلونا باید مراقب نیرنگ‌های منچستریونایتد در دیدار فینال لیگ قهرمانان در روز شنبه باشد، چرا که منچستریونایتد فرصت دومی برای زدن جیب باکلاس‌ترین تیم اروپا یافته است.


یونایتد در دو فینال لیگ قهرمانان در حالی که به نظر می‌رسید شکستش قطعی باشد توانست پیروز شود، اما آنها در فینال سال 2009 در رم مقهور بازی مبتنی بر پاسکاری دقیق بارسا شدند و در دیداری یک‌طرفه دو بر صفر باختند.


دو سال بعد، تنها چیزی که در ورزشگاه پهناور ویمبلی قطعی به نظر می‌رسد این است که قهرمان اسپانیا که بهترین بازیکن دنیا، لیونل مسی را دارد مالکیت توپ فراوانی خواهد داشت.
بارسلونا از نظر تکنیکی تیم سرتر است، اما الکس فرگوسن، مربی حیله‌گر منچستریونایتد همیشه از اشتباهاتش درس می‌گیرد.


وین رونی، مهاجم انگلیسی و خاویر ارناندس، مهاجم جذاب مکزیکی یونایتد در لیست این تیم حضور دارند و به این ترتیب بعید است آنها غافلگیر شوند.


پارک جی‌سونگ، که دو سال پیش با یونایتد مقابل بارسلونا شکست خورد گفت: «ما از بارسلونا نمی‌ترسیم. آنها یکی از بهترین تیم‌های دنیا هستند اما ما هم کیفیت خود را داریم.»


یونایتد بی‌تردید کیفیت را دارد اما نیاز به شور و هیجان و استعداد دارد تا در نبرد دو تیم پیروز شود. هر دو تیم سه قهرمانی جام باشگاه‌های اروپا را در کارنامه خود دارند و جالب آن که هر دو اولین قهرمانی خود را در ویمبلی جشن گرفته‌اند.


گواردیولا در تیمی که سال 1992 قهرمان شد حضور داشت. آنها در این ورزشگاه سمپدوریا را یک بر صفر بردند.


در سال 1968 بود که یونایتد در ویمبلی اولین قهرمانی خود در جام باشگاه‌های اروپا را کسب کرد. آنها هم اتفاقا در وقت اضافی پیروز شدند، البته مقابل بنفیکا.


دو قهرمانی بعدی یونایتد در وضعیت‌هایی به دست آمد که به نظر می‌رسید شکست یونایتد قطعی شده باشد. اولی در سال 1999 در ورزشگاه نوکمپ بود، که دو گل بسیار دیرهنگام پیروزی دو بر یک یونایتد مقابل بایرن مونیخ را رقم زد، دیداری که یونایتد تا دقیقه 90 شکست‌خورده به نظر می‌رسید.


در سال 2008، آنها مقابل چلسی در ضربات پنالتی قهرمان شدند. جان تری در حالی پشت ضربه پنالتی خود ایستاد که اگر آن را به گل تبدیل می‌کرد چلسی قهرمان می‌شد، اما پای او لغزید و یونایتد در نهایت در ضربات بعدی پیروز شد.

پیروزی قاطع


اما یونایتد سال بعد مقابل بارسا در رم نتوانست چنین فراری داشته باشد. گواردیولا در اولین فصل حضور خود در بارسلونا پیروزی قاطعی مقابل یونایتد به دست آورد و سه‌گانه لیگ، جام حذفی و لیگ قهرمانان را به دست آورد.


اگر قرار باشد بارسلونا به سومین قهرمانی خود در شش فصل گذشته نرسد – آنها آرسنال را هم در سال 2006 با مربی‌گری فرانک ریکارد بردند – یونایتد باید بی‌رحمانه از فرصت‌هایی که نصیبش می‌شود استفاده کند.


کیفیت چابی و آندرس اینیستا، قلب تپنده تیم ملی اسپانیا که فاتح جام جهانی شد، طرفداران بارسا را از این بابت مطمئن می‌سازد که آنها به ندرت کنترل بازی را از دست می‌دهند.


تاخت و تاز مسی در میدان هم باعث می‌شود مدافعان یونایتد شب آسوده‌ای نداشته باشند.


تیم انگلیسی روی خط دفاعی متشکل از دو مدافع نیرومند، یعنی نمانیا ویدیچ و ریو فردیناند اتکا دارد، و ادوین فان‌درسار 39 ساله که پس از دیدار بازنشسته می‌شود می‌خواهد با خوشحالی از فوتبال کناره‌گیری کند.


دروازه‌بان هلندی باید مقابل تیمی بازی کند که در حمله مهارناپذیر به نظر می‌رسد و در سخت‌ترین مسیر ممکن به فینال رسیده. آنها رئال مادرید را در دو دیدار پربرخورد برد در حالی که یونایتد به راحتی شالکه را پشت سر گذاشت.


مسی 52 گل در این فصل در تمامی رقابت‌ها زده و بهترین گل‌زن لیگ قهرمانان است، با 11 گل در 12 بازی.


این استاد آرژانتینی بخشی از خط حمله سه‌نفره تیمش در کنار پدرو و داوید ویا را خواهد ساخت، که هر دو در سال گذشته در تیم فاتح جام جهانی حضور داشتند.


امید یونایتد به انتقام شکست 2009 بستگی به توانایی آنها در استفاده از رخنه‌های خط دفاعی بار سا دارد؛ دفاعی که گاهی مندرس به نظر می‌رسد.


رونی به صورت علنی نشان داد که تردیدها درباره اشتیاقش برای بازی در یونایتد جدی است، اما سپس فرم خوبش را بازیافت و ارناندس که لقبش چیچاریتو یا نخودفرنگی کوچک است، فصل اول درخشانی را در اولدترافورد گذرانده است.


رایان گیگز، هافبک ولزی به خوبی همیشه بازی می‌کند، هرچند که اخیرا موجی از داستان‌های روزنامه‌ها درباره زندگی شخصی‌اش به راه افتاده. یونایتد به این ترتیب با قدرت پا به این دیدار می‌گذارد، جایی که از امتیاز بازی در کشور خود هم بهره‌مند است.


برنده این دیدار چهارمین قهرمانی جام باشگاه‌های اروپا را جشن می‌گیرد، و در کنار رئال مادرید و میلان به سومین تیمی تبدیل می‌شود که از آغاز دوره جدید جام باشگاه‌ها به نام لیگ قهرمانان در فصل 93-1992 سه قهرمانی کسب کرده است.


پیروزی یونایتد فرگوسن را به سطح باب پیسلی لیورپول می‌رساند، فردی که تنها کسی است که این رقابت‌ها را سه بار فتح کرده است.


اما این دومین قهرمانی گواردیولا می‌تواند باشد؛ البته دومین قهرمانی در تنها سه فصل. ضمن آن که اگر بارسا قهرمان شود جایگاه این تیم به عنوان یکی از برترین تیم‌های دوره فعلی، یا تمام دوران‌ها تثبیت خواهد شد.

ترکیب احتمالی


منچستریونایتد: 1- فان‌درسار؛ 20- فابیو، 5- فردیناند، 15- ویدیچ (کاپیتان)، 3- اورا؛ 25- والنسیا، 16- کریک، 11- گیگز، 13- پارک؛ 10- رونی، 14- ارناندس.


بارسلونا: 1- والدس؛ 2- آلوس، 3- پیکه، 5- پویول، 22- آبیدال؛ 16- بوسکتس، 6- چابی، 8- اینیستا؛ 17- پدرو، 10- مسی، 7- ویا.


داور: ویکتور کاسای (مجارستان)

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

توجه:فقط اعضای این وبلاگ می‌توانند نظر خود را ارسال کنند.