۱۳۹۰ مرداد ۲۹, شنبه

تنهایی ژوزه مورینیو بعد از نزاع نوکمپ /... وحالا آقای خام!  يك سال پيش كه مورينيو به رئال مادريد رفت ترس هواداران بارسا را در بر گرفت ، بيم داشتند با ورود او سلطه بارسلونا بر فوتبال اسپانيا به پايان برسد اما اكنون همه آن احترام توام با نفرتي كه حاميان بارسلونا داشتند با دهان به دهان گشتن شايعات از بين رفته است.
Jose Mourinho, Barcelona - Real Madrid

در حال حاضر  بعيد است اقدامي قانوني نسبت به رفتار او در ديدار برگشت سوپرجام اسپانيا صورت گيرد چرا كه' آلفردو فلورز' رييس كميته برگزاري اين رقابتها گفت تنها در صورتي كه بارسلونا به طور رسمي شكايت كند اين موضوع بررسي خواهد شد ...'گرچه آنها هم شاهدان بيگناهي نسبت به رفتار مورينيو نبودند.
اما مورینیو با این اتفاق چه جایگاهی در فوتبال دنیا پیدا خواهد کرد؟اایا این رفتار باورنکردنی ویژگیهای فنی این تاکتیسین بزرگ را زیر سئوال نمی برد؟

تیتو یا پیتو؟
'پپ گوارديولا' سرمربي بارسلونا كه اطمينان داشت رفتار مورينيو با مربي اين تيم به اندازه كافي محكوم خواهد شد از اظهارنظر در اين باره خودداري كرد و گفت تصاوير به اندازه كافي گويا هستند.
معمولا مورينيو در هر باشگاهي كه هست  به رفتار افراطي محكوم مي شود اما آنچه در سوپرجام اسپانيا انجام داد اين سوال را در ذهن ايجاد مي كند كه او چقدر  به بيراهه رفته است؟
ژوزه با انگشت از پشت سر در چشم دستیار گواردیولا کرد و  پس از آن هم نه تنها پوزش نخواست بلكه وانمود كرد نام ويلانووا را نمي داند و به جاي آنكه او را ' تيتو' بنامد ' پيتو' خطاب كرد كه به معناي 'بوق' است!
گوارديولا گفت:' شايد او واقعا نام مرد شماره دو تيم من را نمي دانست.' ولي هركس مورينيو را بشناسد نمي تواند باور كند كه در دانشنامه ذهني او نام دستيار مربي تيم رقيبش وجود ندارد.

پیف پیف مسی!
تلويزيون اسپانيا تصاويري نشان داد كه در آن مورينيو هر وقت ليونل مسي و دني آلوز نزديك مي شدند با دست حركتي مي كرد كه انگار بوي بدي مي آيد!
این البته چیز تازه ای نیست. هيچ كس حركات تئاتري او را فراموش نمي كند ، زماني كه مربي چلسي بود به نشانه شكرانه پيروزي در نوكمپ زانو زد و يا حركات و ژست هاي اغراق آميزي كه در زمان مربيگري پورتو در اولد ترافورد مي كرد نشان مي داد مي داند و دوست دارد که در  كانون توجه باشد.
وقتی از مورینیو حرف می زنیم به یاد می آوریم فصل گذشته دو بازيكن او يعني ژابي آلونسو و سرخيو راموس به دستوردر ديدار با آژاكس خطا كردند وكارت زرد گرفتند تا پرونده شان براي مرحله  ليگ قهرمانان اروپا پاك باشد. او به دودك دروازه بان ذخيره تيم گفت تا پشت دروازه برود و چيزي به ايكر كاسياس بگويد و كاسياس هم به نوبه خود به سرخيو راموس گفت كاري كند كه كارت زرد بگيرد.
اينها رفتار هاي خاص مورينيو است كه به جزييات توجه دارد و براي گام هاي بعدي برنامه ريزي مي كند اما گاهي هم برنامه هاي استادانه او با اين حركات مضحك به هم ميخورد.

علیه فوتبال ملی
رئال مادريد يك بار ديگر در مرحله نيمه نهايي ليگ قهرمانان اروپا در فصل گذشته با يوفا دچار مشكل شد و علت آن هم ' چرا؟ چرا؟ چرا؟'ي مورينيو بود و مي پرسيد كه چرا نهاد حاكم بر فوتبال اروپا بايد از صعود بارسلونا حمايت كند و ديگر اينكه چرا داوري ها اينقدر ضعيف است.
شاید این رفتارها به این دلیل است که براي رئال مادريد بيش از هرچيز پيروزي مهم است حتي بيش از بارسلونا. اگر بارسلونا پيروز نشود مدعي مي شود كه فوتبالي خوب بازي مي كند ولي هواداران رئال از تيمشان مي خواهند با اقتدار قهرمان شوند.آنها تیم خاصی اند . رئال آنقدر در نوكمپ صبر نكرد تا ببيند بارسلونا جام قهرماني را بالاي سر ميگيرد، كاري كه بارسلونا وقتي رئال جام كوپا دل ري را برد انجام داد.البته رئالي ها مدعي شدند ماموران امنيتي بارسلونا به آنها توصيه كرده اند ورزشگاه را ترك كننداما  جرارد پيكه مدافع بارسلونا مي گويد مورینیو  در حال خراب كردن فوتبال اسپانيا است. اشاره او به دعواهاي رئال مادريد و بارسلونا است كه بيش از همه بر تيم ملي اين كشور تاثير منفي گذاشته است.

تنهایی آقای خاص
اما این همه ماجرا نیست . خیلی ها عقیده دارند يك تاثير ديگر اين حركات مورينيو بر سرنوشت حرفه اي او هم باشد. آیا منچستریونایتد که او را برای جانشینی آلکس فرگوسن در نظر دارد همچنان نظر مثبتی روی او خواهد داشت؟
همه این اتفاقات در حالی رخ داد که تيم مورينيو دربازی بارسا تیم بهتری بود و به نظر فاصله خود را بارسا بیش ار پیش کم کرده است .در عین حال با حذف پست مدیرورزشی  موقعيت مورینیو در باشگاه هم بهتر شده و همه بازيكنان تيم از او به طور كامل تبعيت و حمايت مي كنند.پس مشکل کجاست؟
وقتي بازيكني ملايم مانند مارسلو آن تکل را روی پای سسک فابرگاس می زند و زمانی که رئالی ها وجهه فنی خود را با حرکات خشن خراب می کنند ؛ همه چیز به سود بارسا خواهد بود. روزنامه اسپورت روزنامه وفادار به بارسلونا کاریکاتوری از ژوزه در لباس بیماران روانی منتشر کرده است . آنها مي خواهند نشان دهند او جنون قدرت دارد و تازماني كه او اينگونه رفتار كند كار اين رسانه ها آسان تر خواهد بود.اوضاع زمانی بدتر می شود که بدانیم در این هیاهو رسانه های مادریدی هم روی ازمو برگردانده اند. کسی که یک کاربر سایت گل او را آقای خام – درمقابل آقای خاص- نامیده است.

سایت گل 

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

توجه:فقط اعضای این وبلاگ می‌توانند نظر خود را ارسال کنند.