۱۳۹۰ شهریور ۸, سه‌شنبه

دارچین و فواید بینظیر آن


جاي واليوم، دارچين مصرف كنيد


يك دونات دارچين بخوريد تا با آرامش كامل همه چيز را زيبا ببينيد.
 دارچين به اصطلاح نوعي واليوم گياهي خوانده ميشود كه داراي اثر آرام كننده و شادكنندهاي است و در مقايسه با داروهاي آرام بخش تاثيرپذيري آن دوچنداناست.


دارچين همچنين رمز جواني نيز خوانده ميشود، چرا كه مصرف روزانه آن انسان را سلامت و جوان نگاه ميدارد. دارچين براي زياد شدن و بازيافتن نيروي جنسي به كارميرود، كليه  را گرم ميكند و ضعف كمر و پاها را از بين ميبرد و كم خوني را درمان ميكند.دارچين بهترين دارو براي دردهاي عضلاني است و به تازگي در آمريكاي شمالي و كانادا كرم هايي به بازار آمده كه داراي دارچين است و براي رفع درد به كار ميرود.
اثر مهم ديگر دارچين پايين آوردن تب است و حتي امروزه دارچين را به صورت قرص و كپسول درآورده اند كه به عنوان تب بر، به كار ميرود. شما ميتوانيد به آساني با نوشيدن  يك فنجان چاي دارچين تب را به سرعت پايين بياوريد. دارچين رگها را باز ميكند و اثر خوبي در گردش خون دارد.
دارچين خاصيت عجيب ديگري دارد و آن قوي كردن مصونيت بدن در مقابل امراض است و حتي ميتوان گفت كه اثر پنيسيلين و پادزيست (آنتيبيوتيك) را به مقدار زيادي دارا است.
اگر حس كرديد كه ضعيف شده ايد و ممكن است مريض شويد، چاي دارچين را فراموش نكنيد و حتي اگر سرما خورده ايد يا ضعف شديد داريد چاي دارچين بهترين دارو است.
يكي از دانشمندان انگليسي در كتابي كه قرن نهم تاليف كرد ادعا كرده است كه دارچين، معده را تميز و آرام و قوي ميكند. بنابراين اگر ناراحتي معده داريد حتما از دارچين استفاده كنيد، دارچين با همه خواصي ديگر طعم بسيار خوبي دارد. حتي اگر چاي معمولي مينوشيد 
آن را با يك قطعه پوست دارچين به هم بزنيد كه طعم آن را بهتر كند.
بيدليل نيست كه در گذشته سلمانيها كه در حقيقت دكترهاي طب قديم بودند به مشتريهاي 
خود چاي دارچين ميدادند.


گذشته دارچين


دارچين گياهي است با نام علمي (Cinnammomn zelanicum‏) كه از قديم الايام در دنيا به كار ميرفته است. در مصر حتي قبل از ساختمان اهرام ثلاثه مصر براي درمان امراض مختلف دارچين مصرف 
ميكردند.
دارچين اولين بار در سريلانكا يافت شد و بعد از آن، تمام دنيا اين چاشني را شناختند 
و براي طعم بهتر غذاها استفاده كردند. سريلانكا در حال حاضر بزرگترين توليدكننده دارچين دنيا است.
دارچين درختي است كوچك، به ارتفاع 5 تا 7متر و هميشه سبز كه از تمام قسمتهاي آن 
بويي معطر و مطبوع استشمام ميشود. گلهاي آن در فاصله ماههاي بهمن تا اوايل فروردين ظاهر ميشود. برگ اين درخت سبز سير و داراي گلهايي به رنگ سفيد است.
گياه دارچين به علت داشتن اسانس و تانن، محرك و قابض است و به عنوان تقويت كننده، اعمال هضم و جريان گردش خون به كار ميرود و از آن براي رفع سوءهاضمه، به ويژه در مواردي كه با نفخ همراه باشد، به عنوان بادشكن استفاده ميشود.
همچنين به علت داشتن تانن در رفع اسهال، ضعف عمومي بدن و انعقاد خون مصرف ميشود و به صورت دارو، مانند گرد و تنتور به كار ميرود.
با بررسي اثر 2 گياه دارچين و سياهدانه بروي نفخ معده، نتايجي كه به دست آمد، نشان 
داد: 60درصد افرادي كه سياهدانه، 90درصد افرادي كه مخلوط دارچين و سياهدانه و 10درصدي افرادي كه دارچين استفاده كردند، بهبود يافتند.
اروپاييها از گذشته هاي خيلي دور در شيريني پزي و آشپزي از دارچين براي طعم دادن به انواع غذاها و شيرينيها و كيكها استفاده ميكردهاند.
دارچين كوبيده نشده خيلي بهتر از دارچين آسياب شده عطر خود را حفظ ميكند. از دارچين براي معطر كردن غذاهاي گوشتي استفاده ميشود.
يكي ديگر از خواص دارچين اين است كه باعث افزايش كارايي هورمون انسولين در بدن ميشود و در نتيجه بدن نياز كمتري به اين هورمون براي كنترل قند خون پيدا ميكند. تحقيقات بر حيوانات نشان ميدهد كه ادويه مريم گلي اثر انسولين را دو برابر ميكند.زردچوبه و ميخك اين اثر را سه برابر كرده، ولي دارچين حتي اثر بيشتري از ادويه هاي ذكر شده را بر انسولين خون دارا است.
بسياري از افراد مبتلا به ديابت گزارش داده اند كه مصرف يك قاشق چايخوري دارچين روزانه تاثير بسيار مثبتي بر قند خونشان داشته است.
همچنين برخي تحقيقات نشان دهنده تاثير مثبت دارچين در كاهش فشار خون بوده است.
پايگاه اينترنتي رويترز گزارش داد كه در مطالعه اي درباره بيماران ديابتي كه به مدت 
40 روز روزانه يك گرم دارچين به رژيم غذايي معمول خود افزودند: ميزان قند خون، كلسترول و چربيهاي خونشان تا 30درصد كاهش يافت و كاهش ميزان كلسترول، قند و چربي خون در بيماران ديابتي تاثير مفيدي در بهبود سلامتي دارد.


ميزان گلوكز، چربي و كلسترول تمام بيماراني كه دارچين مصرف كردند تا 30درصد كاهش يافت،هر گرم دارچين كمتر از 3 كالري دارد كه بسيار اندك است.


تحقيقات اخير نشان داده افزودن مقداري دارچين به دسرهاي شيرين ميتواند افزايش قند 
خون حاصله از صرف يك وعده غذاي حاوي شكر و را تعديل كند.
محققان دانشگاهي به اين نتيجه رسيدند كه با افزودن كمي بيش از يك قاشق چايخوري 
دارچين به يك كاسه پودينگ برنج ميزان قند خون حاصله پس از صرف غذاي مالمو در سوئد با انجام تحقيقات فراوان به طور چشمگيري كاهش مييابد، اين يافته صحت و شواهد و مطالعات قبلي پيرامون اين ادويه پرخاصيت را مورد تاييد قرار ميدهد، ولي به هر حال هنوز پزشكان 
در تجويز دارچين به عنوان يك درمان اصلي براي ديابت در شك و ترديد هستند و معتقدند براي اعلام نظر نهايي زمان بيشتري مورد نياز است.
در اين بيماري بدن نميتواند به طور مناسب هورمون تنظيم كننده قند يعني انسولين را 
مورد استفاده قرار دهد و به اين ترتيب سطح قند خون بالاتر از حد طبيعي ميشود. دكتر 
جونا هلبوويكز و تيم همراهش با انجام تحقيقات بر 14 داوطلب سالم از لحاظ بيماري ديابت قندخون آنها را قبل و بعد از خوردن يك كاسه پودينگ برنج اندازهگيري كردند، يك بار نيز قند خون آنها پس از خوردن پودينگ حاوي دارچين مورد آزمايش قرار گرفت، كليه تستها دو ساعت پس از خوردن غذا انجام شد، نتايج اين آزمايشها نشان داد وجود دارچين در دسر يا غذا سبب كم شدن سطح قند خون در اين افراد شده است، حال آنكه پس از صرف غذا يا دسر ساده (بدون دارچين) سطح قند خون نسبتا بالاتر بود.
هلبوويكز دليل اين امر را عملكرد دارچين در كمك به كاهش سرعت عبور غذا از معده 
به روده ميداند، اين تيم با استفاده از اسكن ماوراي صوت دريافتند داوطلبان با استفاده 
از غذاي دارچين دار تخليه معده آهسته تري دارند، اين تيم با تحقيق بر تعدادي از افراد 
مبتلا به ديابت نوع دوم از آنها خواستند به مدت 20روز در رژيم غذايي خود از دارچين استفاده كنند، پس از اين مدت مشاهده كردند سطح قند خون و كلسترول به سرعت كاهش يافت. 
البته تاكنون گزارشي از عملكرد دارچين در بهبود بيماران به ديابت نوع يك به دست نيامده است، به نظر ميرسد اين ادويه بر نوع يك هيچ تاثيري ندارد.
خطرات استفاده زياد دارچين
افرادي كه آلرژي دارند، نبايد از مصرف دارچين در غذاهاي خود پرهيز كنند، زيرا 
دارچين موجب تشديد آلرژي نميشود. اما اين نكته را فراموش نكنيد كه اگر شما بسيار زياد از دارچين استفاده كنيد، بايد اثرات بد آن را بپذيريد. اثرات مضر مصرف زياد دارچين عبارت است از: التهاب يا ورم كردن پوست، زخمها و تركهاي گوشه دهان و همينطور سوزش معده.
دارچين از لخته شدن خون جلوگيري ميكند، اما زيادي آن در خون باعث بروز مشكلات خوني و گردش خون ميشود، به خصوص اگر با داروهايي كه موجب رقيق شدن خون ميشود (مانند آسپرين) مصرف شود، مشكلات را دوبرابر ميكند. دارچين را ميتوان در چاي يا قهوه خود يا روي ماست پاشيد يا با پنير مصرف كرد و به طور كلي ميتوان صدها ماده غذايي را با دارچين طعم دار كرد،مثل حليم، شله زرد، خورش قيمه و...

دارچين تقريبا هيچ ميزان كالري ندارد، به همين خاطر افراد ديابتي بدون ترس از افزايش وزن، ميتوانند از آن استفاده كنند. اين گياه در كاهش چربي و كلسترول خون نيز داراي تاثيرات مثبتي است و افزودن مقدار كمي دارچين به قهوه صبحانه، چاي روزانه، آب پرتقال يا غلات مفيد است.
محققان دانشگاه ويرجينياي غربي ميگويند عطر نعناع و دارچين باعث ميشود رانندگان 
بتوانند آرامش بيشتري داشته باشند و خوابشان نبرد

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

توجه:فقط اعضای این وبلاگ می‌توانند نظر خود را ارسال کنند.