۱۳۹۰ آبان ۱۶, دوشنبه

یادداشت روز: چرا بوندسلیگا بهترین لیگ اروپاستبوندسلیگا تنها جایی است که تماشاگران به معنای واقعی کلمه احساس میکنند که به آنها اهمیت داده میشود،اولین و مهمترین دلیل این است که باشگاهها توسط میلیاردرهای روسی و عرب اداره نمیشوند

مهدی پورمند


 ممکن است لیگ برتر و لالیگا مخاطبان زیادی داشته باشند، اما بوندسلیگا بسیار منحصر به فرد است و همین منحصر به فرد بودن آنرا به بهترین لیگ اروپا وجهان تبدیل کرده است.
منچستر یونایتد، چلسی، آرسنال، لیورپول، رئال مادرید و بارسلونا، شش باشگاه بزرگ و سرشناس دنیا هستند، حتی به تازگی میتوان منچستر سیتی را هم در این بین جا داد. این تیم ها به دلیل کسب عناوین متعدد دارای طرفداران بی شماری هستند. اما وقتی یک تیم از بوندسلیگا را میبینید بی اختیار میخواهی که طرفدار آن شوید. 
حقیقت تلخ فوتبال این است که فوتبال پیش از اینکه یک ورزش باشد یک تجارت است. تماشاگران برای تماشای مسابقه، بلیط میخرند همین مساله نشان میدهد که ورزش کمترین اهمیت را به تماشاگران میدهد. اما بوندسلیگا تنها جایی است که تماشاگران به معنای واقعی کلمه احساس میکنند که به آنها اهمیت داده میشود، اولین و مهمترین دلیل این امر این است که باشگاهها توسط میلیاردرهای روسی و شیخهای عرب اداره نمیشوند به همین دلیل تماشاگران خود را جز خانواده باشگاه میدانند. در آلمان قانونی وجود دارد که به اجازه نمیدهد، یک فرد مالک بیشتر از ۴۹ درصد یک باشگاه باشد.


در آلمان، تماشاگران در کنار باشگاه هستند و همواره جلسات و قرارهایی برای ملاقات اعضای تیم و مدیران با طرفداران و صحبت در مورد انتظار طرفداران از تیم بزگزار میشود، علاوه بر این یک جو استثنائی در استادیوم های آلمان وجود دارد که باعث میشود تماشاگران از تماشای مسابقه بیشترین لذت ممکن را ببرند. البته قیمت بلیط در آلمان در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی ارزان تر است که همین امر رضایت و حضور بیشتر تماشاگران در ورزشگاه ها را به همراه دارد.


آمار نشان میدهد که بوندسلیگا در چند فصل اخیر پر تماشاگر ترین لیگ اروپایی در یک فصل کامل بوده است. در بازی های بوندسلیگا به ندرت شاهد صندلی های خالی هستیم. و فوتبالیست ها در جامعه و بین مردم از احترام خاصی برخوردار هستند.


مساله دیگری که طرفدارن را بیشتر در کنار تیم نگه میدارد، وجود آکادمی های متعدد است که به علاقه مندانی که دارای استعداد هستند این امکان را میدهد که بتوانند در تیم محبوب خود بازی کنند. بایرن مونیخ هم اکنون از ۵ بازیکن خود که محصول آکادمی این تیم هستند استفاده میکند (لام، شواین اشتایگر، مولر، کروس و بادشتوبر) در آلمان به ندرت نقل و انتقالهای بزرگی صورت میگرد. در این فصل، بایرن مونیخ با صرف ۴۰ میلیون یورو، ولخرج ترین تیم آلمان بوده که این رقم معادل بک سوم از هزینه تمام تیمها است.


شاید در حال حاضر بزرگترین اشکال بوندسلیگا این باشد که تنها یک تیم آن در جمع بزرگان اروپا قرار دارد که البته این امر با حضور شالکه در مراحل پایانی لیگ قهرمانان در فصل قبل و درخشش لورکوزن در این فصل و امید به صعود دورتمند به مراحل بالا در حال برطرف شدن است.


لیگها از ۱۸ یا ۲۰ تیم ساخته میشوند نه از یک یا 4تیم، عملکرد تیمهای بوندسلیگا در چند سال اخیر ثابت کرد که بوندسلیگا مجموعه ای از تیمهای مدعی است نه مثل بقیه لیگهای اروپایی که نهایتا ۴ تیم مدعی دارند.


در نگاه اول به نظر میرسد که بایرن مونیخ هرسال میتواند به راحتی قهرمان شود،اما این اتفاق در عمل نمی افتد. بوندسلیگ در ۵ سال اخیر، ۴ قهرمان مختلف داشته است( اشتوتگارت در ۲۰۰۷، وولفسبورگ ۲۰۰۹، دورتمند ۲۰۱۱ و بایرن در ۲۰۰۸ و ۲۰۱۰) که این اتفاق در هیچ یک از لیگهای معتبر اروپایی نیفتاده است.


ممکن است برخی بگویند که در لیگ برتر انگلستان هم تیمهای کوچک شانس پیروزی مقابل تیمهای بزرگ را دارند، این حرف درست است اما این اتفاقی نیست که هر هفته انتظار رخ دادنش را داشته باشیم این اتفاق در هر فصل نهایتا ۳ یا ۴ بار رخ میدهد. در لالیگا هر فصل رئال و بارسا بر سایر تیمها تسلط کامل دارند و ۸ سال است که تیم دیگری طعم قهرمانی را نچشیده است، هرچند که لوانته ای فصل شگفتی ساز بوده اما بعید است بتواند روند خود را حفظ کند. اما در بوندسلیگا هیچ نتیجه ای شگفتی نیست، و میتوان به راحتی انتظار داشت هر تیمی حریفش را مغلوب کند، اگر به فصل قبل برگردیم، میبینیم که مونشن گلادباخ تیم شانزدهم جدول بورسیا دورتمند صدر نشین را به راحتی شکست میدهد، بایرن مغلوب میزبان خود کایزرسلاترن میشود، گلادباخ بایرلورکوزن را ناکام میگذارد، شالکه تا آستانه فینال لیگ قهرمانان جلو میرود ولی در بوندسلیگا در یک قدمی سقوط قرار دارد و اتفاقات مشابه دیگر که هرکدام سندی بر جذابیت بوندسلیگاست.


در این فصل هم هانوفر به راحتی بایرن صدر نشین را شکست داد، دورتمند هم مغلوب تیم تازه صعود کرده هرتابرلین میشود، گلادباخ که فصل قبل به لطف مرحله پلی آف در لیگ ماندنی شد مدعی حضور در لیگ قهرمانان فصل بعد است،لورکوزن در رده هشتم است، ماینتس تیم پنجم فصل پیش، پانزدهم است و اشتوتگارت در رده ششم قرار گرفته است.


در حال حاضر تیمهای بایرن، شالکه، دورتمند و برمن در رده های اول تا چهارم هستند که این امر تا حد زیادی قابل پیش بینی بود اما بوندسلیگا ثابت کرده است که همه چیز در هر لحظه میتواند تغییر کند.
و پیش از همه اینها تیمها در بوندسلیگا به صورت طبیعی میل به حمله کردن دارند، از نظر فوتبال دوستان آلمانی تیمی که تدافعی بازی میکند محکوم به شکست است. هر هفته شاهد گلهای بسیار زیبایی در لیگ آلمان هستیم. وبه ندرت شاهد بازی های کسل کننده هستیم.


در نتیجه بوندسلیگا، لیگ فوق العاده ای برای دنبال کردن است. به افرادی که از این لیگ انتقاد میکنند، توصیه میکنم، تنها یک مسابقه از بوندسلیگا را تماشا کنند تا برای همیشه مشتاق تماشای آن شوند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

توجه:فقط اعضای این وبلاگ می‌توانند نظر خود را ارسال کنند.